Rīgas Dārziņu iedzīvotāju biedrība 2021. gadā piedalījās pētījumā par atjaunojamās enerģijas kopienu projektu identificēšanu, kurā tika vērtēta gan šo kopienu veidošanās, gan to īstenošanas tehniskā un finansiālā iespējamība.
Pētījums tika veikts Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020.gadam projekta ,,Energize Co2mmunity: Atjaunojamās enerģijas kopienu projektu praktiskā īstenošana” ietvaros.
Pētījums tika veikts, lai sagatavotu tehnisku un ekonomisku izvērtējumu Latvijas iedzīvotāju enerģijas kopienu izveidošanai, ņemot vērā konkrētus piemērus. Rīgas Dārziņu iedzīvotāju biedrības kopiena tika izvēlēta kā viena no četriem izpētes piemēriem, ņemot vēra gan realizācijā esošos projektus, gan nākotnē plānotās iespējas. Pētījumā ir sniegti secinājumi un rekomendācijas par to, kā izveidot un attīstīt atjaunojamās enerģijas energokopienas Latvijā. Enerģija no atjaunojamiem enerģijas avotiem ir iegūstama dažādos veidos – no saules, vēja un hidroresursiem. Ja nākotnē tiktu pilnveidota likumdošana atļaujot elektroenerģijas kopīgošanu arī no attāli uzstādītiem atjaunojamās enerģijas objektiem, tad energokopienām būtu iespējams izmantot arī citus atjaunojamās enerģijas resursus (AER). Ņemot vērā, ka saules enerģijas izmantošana ir tehniski vienkāršāk realizējams risinājums un sagaidāms, ka tas nākotnē būs arī populārākais energoresurss atjaunojamās enerģijas energokopienās, tad izpētē galvenokārt apskatīts un analizēts tieši saules paneļu risinājums.
Rīgas Dārziņu gadījumā kopiena aptver visus iedzīvotājus, kas dzīvo vienā Rīgas pilsētas daļā. „Kopiena ir cilvēku grupa, kurus vieno kaut kas kopīgs, piemēram, dzīvesvieta, intereses, valoda, reliģija u.c. Visbiežāk ar to saprot cilvēku grupas, kas dzīvo noteiktā vietā, ko vieno kopīga valoda, izcelsme, reliģija vai kas cits.” Energokopiena ir kopība, kas darbojas atjaunojamās enerģijas ražošanā, kas pieder atjaunojamās enerģijas kopienai, vai arī kurus tā attīsta vai apsaimnieko un kas teritoriāli saistīta ar attiecīgo atjaunojamās enerģijas kopienu.
Dārziņos pētījuma ietvaros tika vērtēti kopienai nozīmīgi objekti – gājēju un velosipēdu celiņš, atpūtas vieta Daugavas krastā. Tika izskatītas iespējas uzlabot Dārziņu kopienai nozīmīga publisku objektu labiekārtojumu izmantojot AER risinājumus, kā Taisnā iela, velo celiņš gar Daugavas malu un dažādi vides objekti, kā rezultātā tika izvēlēts attīstīt AER kopienu projektu pie vides objektiem. Attīstīt AER apgaismojuma projektu Taisnajā ielā vai gar veloceliņu nav labākais risinājums, jo to noēnotu lielie koki, kā arī ir pieejams sadales elektrotīkls un balsti, uz kuriem var uzstādīt ielas apgaismošanas gaismekļus. Tādējādi labākie AER risinājumi būtu 4 atpūtas vietu Daugavas krastā labiekārtošanai, katrā vietā uzstādot ~ 3 apgaismes stabus. Ņemot vērā iespējamo vienoto tehnisko risinājumu un apskatāmo atpūtas vietu līdzību, pilotprojekta risinājums tiek veikts vienam no objektiem, jau šobrīd labiekārtotai pludmalei Daugavas krastā. Papildus tika izvērtēta viedā sola uzstādīšanas iespējas ar viedierīču uzlādes iespēju. Piedāvātais risinājums kā tipveida būtu piemērojams arī pārējās apskatītajās atpūtas vietās.
Dārziņu privātmāju Daugavas pludmaļu zonu labiekārtošanai tiek piedāvāts uzstādīt tipveida, rūpnieciski ražotu modulāru apgaismojuma AER sistēmu. Sistēma sastāv no 25W jaudas saules paneļa, tajā ir uzstādīti divi akumulatori ar jaudu 2x20Ah, kuru kalpošanas laiks ir līdz 7 gadiem. Sistēma autonomi apmākušā laikā var darboties līdz 7 dienām un jebkurā gadalaikā. Sistēmas galvenā priekšrocība ir tā ka nav nepieciešama nekādu pieslēguma kabeļu līniju izbūve. Sistēmai nav nepieciešama ikdienas apkalpošana un jāveic minimāli uzturēšanas darbi. Atkarībā no pasūtījuma sistēmu iespējams aprīkot ar papildus funkcionalitāti – dažādiem elektroierīču uzlādes risinājumiem. Šādam piemēram viena apgaismes risinājuma komplekta uzstādīšanas izmaksas sastāda 4608 EUR (bez PVN), ietverot dokumentu sastādīšanas, iekārtu uzstādīšanas un ekspluatācijas nodošanas izmaksas. Plašāk ar pētījuma rezultātiem var iepazīties zemākredzamajā dokumentā.
Dalība projektā ir sniegusi iespēju biedrībai dalīties ar pieredzi par kopienu veidošanās nozīmi sabiedrībā, kā arī ar projekta rezultātiem startēt nākamajos projektos un piesaistīt finansējumu, tādējādi uzlabojot dzīves vidi kopienas teritorijā.